Strona główna Aktualności Zielona Mila Stephena Kinga

Zielona Mila Stephena Kinga

0
PODZIEL SIĘ
Zielona mila Stephena Kinga
Zielona mila Stephena Kinga

Zielona Mila Stephena Kinga

Od dzisiaj w kioskach Zielona Mila Stephena Kinga, czyli drugi tom Kolekcji Mistrza Horroru. Któż z nas nie pamięta tej powieści, albo tego filmu, ze wspaniałym Tomem Hanksem w roli głównej? Fred Astaire i Ginger Rogers tańczą na ekranie, a my płaczemy, patrząc jak John Coffey ogląda w więziennym kinie film „Panowie w cylindrach” z niezapomnianą piosenką „Cheek to Cheek”.

Nie wiem, czy wszyscy wiecie, ale King w roku 1996 wydawał tę książkę w sześciu częściach:

Dwie martwe dziewczynki

Mysz Francuza

Dłonie Coffeya

Zła śmierć Eduarda Delacroix

Nocna wyprawa

Coffey na Mili

W 1997 powieść ukazała się jako jeden tom, a w 1999 nakręcono film w reżyserii Franka Drabonta.

Akcja powieści toczy się w czasach Wielkiego Kryzysu w więzieniu Could Mountain, gdzie naczelnikiem oddziału dla skazanych na śmierć, zwanego Zieloną Milą, jest narrator Paul Edgecombe. Wśród oczekujących na wyrok są różni ludzie: psychopatyczny młody zabójca Wiliam Wharton, Eduard Delacroix, gwałciciel i zabójca, który, by zatrzeć ślady pierwszego przestępstwa zamordował kolejne sześć osób oraz John Coffey łagodny człowiek o olbrzymiej posturze, skazany za wyjątkowo ohydą zbrodnię. Zabił dwie małe dziewczynki. Losy tych wszystkich osób, jak i pilnujących ich strażników – ludzi o różnych osobowościach i ambicjach, splatają się. Edgecombe ma przy tym wątpliwości co do winy Coffeya i chce wyświetlić tę sprawę. Co odkryje? Czy dobro i zło spotkają się w miejscu ostatecznym, czyli na Zielonej Mili?

Warto sięgnąć zarówno po Zieloną Milę Stephena Kinga, która teraz ukazuje się jako drugi tom kolekcji, jak i po film, klasyk w swoim gatunku.

O Kolekcji czytaj TUTAJ

O pierwszym tomie, czyli „Misery” czytaj TUTAJ

Recenzja „Misery” TUTAJ

Liliana Fabisińska w wypowiedzi na temat „Lśnienia” Stephena Kinga TUTAJ