Strona główna Recenzje Marek Meissner, Nieznane przykazanie

Marek Meissner, Nieznane przykazanie

0
PODZIEL SIĘ

 

Marek Meissner, Nieznane przykazanie
Adrianna Michalewska
Kiedy dowiedziałam się, że ta powieść to historia w stylu Dana Browna, dwa sprzeczne uczucia (wątpliwość i ciekawość) sprawiły, że położyłam powieść Marka Meissnera przed sobą i przyjrzałam się okładce. Marek Meissner, z wykształcenia filolog angielski, biznesmen (obecnie rentier – jak Słowacki), kocha koty. Pokrewna dusza. Na dodatek, znawca rynku akcji, pewnie stały widz Bloomberga, fachowiec od inwestycji i jeszcze tłumacz sonetów Szekspira. Człowiek wszechstronny. Zastanawiałam się, jak poradził sobie z tematem.

 

Zadanie Meissnera nie było proste. Fabuła Nieznanego przykazania oparta jest na spisku, który korzeniami sięga do miasteczka Salem, gdzie opętani szałem mieszkańcy zamordowali wiele kobiet oskarżonych o czary. Jak wykazała historia, jedna z kobiet była umysłowo chora, inne zażywały coś w rodzaju narkotyku wytworzonego z grzyba pasożytującego na zbożu. Ten wątek, narkotyzowania kobiet sporyszem wykorzystał autor, który winą za zbrodnie obarczył brzydką i niekochaną Konstancję, od której wszystko się zaczęło.

Marek Meissner przenosi czytelnika w czasy współczesnej Ameryki. To kolejny, po Adamie Zalewskim, polski pisarz, który potrafi stworzyć doskonałą iluzję zmiany miejsca. Nie wykorzystuje do tego klisz, jak robi to Brown. Trafiamy do mało znanych miejsc, a to, jak one wyglądają, dopowiada nam nasza wyobraźnia.

 

To największa, choć nie jedyna, zaleta tej powieści. Autor stwarza klimat, doskonale buduje nastrój, wiele rzeczy pozostawia niedopowiedzianych, jednocześnie z wprawą stosując zasady komponowania powieści sensacyjnej i popularnej. Bohaterowie są wyjątkowi, choć to zwykli ludzie. Bez własnej winy przydarzają im się historie, których woleliby uniknąć, ale nie mogą, bo od nich zależą losy świata. A dlaczego ta powieść porównywaną jest do Kodu Leonarda da Vinci? Otóż dlatego, że w grę wchodzi jedenaste, nieznane przykazanie, które dotyczy wolnej woli człowieka.

O ile jednak Brown skupił się na akcji, to Meissner zawarł w Nieznanym przykazaniu także przesłanie. Można je odczytać następująco:
Masz wolną wolę, ale za krzywdy wyrządzone innym i świadome odwrócenie się od Boga poniesiesz konsekwencje.
To bardzo udany debiut, liczę na kolejne powieści Autora.
Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa SOL.