Strona główna Nasze patronaty Już jesteś martwa Sharon Bolton – recenzja

Już jesteś martwa Sharon Bolton – recenzja

0
PODZIEL SIĘ

Już jesteś martwa Sharon Bolton - recenzjaWidokowy lot balonem nad Parkiem Narodowym Northumberland zamienia się dla trzynastu pasażerów w koszmar. Przypadkowo stają się świadkami dokonanego na ziemi morderstwa. Mężczyzna, który na ich oczach zabił młodą kobietę, strzela więc do pilota balonu, a potem zaczyna ich ścigać. Nieumiejętnie prowadzony statek powietrzny spada na ziemię; mordercy właśnie o to chodzi – zwłaszcza, że jednej z osób, kobiecie w zielonej kurtce, udało się zrobić mu zdjęcie komórką.

Na miejscu tragedii są ciała prawie wszystkich pasażerów. Jak w popularnej reklamie – dla zabójcy „prawie” robi istotną różnicę. Jedyną osobą, której udało się przeżyć i uciec jest kobieta w zielonej kurtce. Morderca wie, że nie może pozwolić wydostać się jej z Parku Narodowego, ani dotrzeć na policję lub w pobliże zasięgu telefonów. Ale kobieta, uciekinierka, odczuwa dziwną niechęć do policji… Nawet, gdy udaje się jej w sprytny sposób zmylić swego prześladowcę i dotrzeć do cywilizacji, wcale nie zgłasza się do odpowiednich służb. Dlaczego? Kim naprawdę jest Jessica Lane i co ukrywa? Jaki związek ze sprawą ma zmarła w tym tragicznym balonowym wypadku jej siostra, karmelitańska zakonnica Isabela, a właściwie siostra Maria Magdalena?

Mroczne tajemnice północy

„Już jesteś martwa” to doskonały i trzymający w napięciu thriller psychologiczny ze znakomitym i bardzo aktualnym tłem społeczno-obyczajowym. Długo zastanawiałam się, jak napisać tę recenzję, żeby nie zdradzając za wiele z fabuły, wyrazić jednocześnie moje uznanie dla książki.

Napiszę więc tak: Sharon Bolton absolutnie zasługuje na swoje miejsce wśród bestsellerowych autorek tego gatunku. Powieść czyta się jednym tchem, a zakończenie naprawdę zaskakuje, nawet mnie, która takich powieści przeczytała wiele.

Kolejny wielki plus za nastrojowe przedstawienie Północy. Park Narodowy Northumberland, to piękny, ale jednocześnie surowy i niebezpieczny teren (sama autorka w posłowiu przyznaje, że się tam zgubiła). Prowadzi przez niego pielgrzymkowy szlak świętego Cuthberta, co dodaje temu miejscu tajemniczości i romantyzmu. Wrzosowiska, deszcz i senne krajobrazy mają w sobie urok, ale niosą też nieokreśloną grozę i smutek. Dobrze korespondując z sytuacją bohaterki – samotnością i poczuciem osaczenia.

Północ jest wspaniała, ale też trzeba się przed nią mieć na baczności, bo policja otrzymuje sygnał, że dzieje się tam coś niepokojącego, złego, coś co wymaga interwencji. To drugi, jakże ważny kryminalny wątek tej opowieści, związany ze wspomnianym przeze mnie bardzo aktualnym społecznie i poniekąd politycznie tematem.

Historia rodzinna

Niemniej istotna od śledztwa jest w tej książce opowieść o rodzinie. Jessica i Isabela to siostry. Starsza z nich jest karmelitańską zakonnicą. Historia jej powołania wiąże się z rodzinną tajemnicą i pewnym nieszczęściem. Siostry są ze sobą bardzo związane, a tragiczny balonowy lot był prezentem urodzinowym od Jessiki dla Isabeli, na który musiała wyrazić zgodę matka przełożona zakonu, Hildegarda. Hildegarda jest zresztą ogromnie łaskawa względem obu sióstr i bardzo przeżywa sprawę wypadku, kiedy policja dociera ze złą nowiną do klasztoru. Mała społeczność zakonna (kolejna rodzina) doznaje prawdziwego wstrząsu.

W tej historii mamy też i trzecią rodzinę – to zła i mroczna familia. Jej członkowie są jak złe duchy i choć potrafią się wspierać, tak naprawdę zagrażają innym. Co stanie się, gdy dojdzie do konfrontacji z tymi ciemnymi siłami? Kto wyjdzie z niej obronną ręką?

Odkupienie win

„Już jesteś martwa” to także swoisty moralitet o potrzebie odkupienia win, zadośćuczynienia krzywdom. Pokuta kiedyś się kończy, stare grzechy zostają wybaczone, dochodzi też czasem do pojednania. Bolton stara się nam przekazać ważną prawdę, że warto niekiedy zatrzymać się w ucieczce i porozmawiać, obejrzeć się za siebie. Może fakty nie wyglądają wcale tak, jak nam się wydaje, może coś przeoczyliśmy, stworzyliśmy sobie fałszywy obraz? Łatwiej pogodzić się z przeszłością, gdy zna się całą prawdę.

Książka pod patronatem Zbrodniczych Siostrzyczek, przeczytana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Amber

Już jesteś martwa u nas TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ