Strona główna Recenzje John Maddox Roberts, Śledztwo Decjusza

John Maddox Roberts, Śledztwo Decjusza

0
PODZIEL SIĘ

 

 Ta powieść urzeka. Wiekowy senator Decjusz Metellus Młodszy wspomina swoją młodość, gdy pełnił urząd komisarza w najbardziej niebezpiecznej dzielnicy Rzymu ? Suburze. Do jego obowiązków należało, między innymi, wyjaśnianie tajemniczych morderstw mało ważnych obywateli miasta.

Kiedy jednak ginie tracki wyzwoleniec Sinistrus, a chwilę potem ktoś podpala doki sprawa zaczyna nabierać dziwnego kierunku. Kolejna zbrodnia wyraźnie wskazuje na to, że w mieście dzieją się podejrzane rzeczy.

 

 

Kiedy jednak ginie tracki wyzwoleniec Sinistrus, a chwilę potem ktoś podpala doki sprawa zaczyna nabierać dziwnego kierunku. Kolejna zbrodnia wyraźnie wskazuje na to, że w mieście dzieją się podejrzane rzeczy. Decjusz nie może uzyskać dostępu do utajnionych dokumentów, sam Pompejusz w niezawoalowany sposób daje mu do zrozumienia, że powinien umorzyć dochodzenie, a ojciec Decjusza proponuje mu urząd w obejmowanej właśnie prowincji ? Hiszpanii. Młody człowiek jest jednak ambitny i postanawia wyjaśnić zbrodnię. Nawet nie zdaje sobie sprawy, z jakimi trudnościami przyjdzie mu się zmierzyć.

 

Autor doskonale przedstawia klimat starożytnej stolicy świata. Wśród bohaterów odnajduje

my młodego Juliusza Cezara i to bynajmniej nie utrwalonej w filmach wersji wielkiego myśliciela i dostojnego mędrca, wysłuchujemy uwag Katona i Cycerona, dowiadujemy się w jaki sposób Marek Licyniusz Krassus stał się najbogatszym obywatelem miasta.

Aby nie zanudzić czytelnika historią, a jest jej w powieści niemało, autor dorzuca sporo polityki i seksu. Mamy więc wszystko, czego nie powinno zabraknąć w dobrym kryminale. Pozostaje tylko postawić sobie pytanie: Skoro w Rzymie nikt nie miał prawa chodzić z bronią, dlaczego każdej nocy do Tybru trafiało tyle ofiar z poderżniętym gardłem, a grecki medyk Asklepiodos uczył Decjusza jak rozpoznać narzędzie zbrodni po zadanej śmiertelnej ranie.

Polecam tę powieść. Jest doskonała jak starożytny Rzym.