Strona główna Aktualności Weekend z „Krwawymi żniwami” Sharon Bolton

Weekend z „Krwawymi żniwami” Sharon Bolton

2
PODZIEL SIĘ

Weekend z „Krwawymi żniwami” Sharon Bolton

Sharon Bolton jest jedną z naszych ulubionych autorek thrillerów psychologicznych. Podobnie jest na świecie – ta brytyjska autora cieszy się zasłużoną sławą mistrzyni kryminałów i thrillerów, sprzedanych w ponad milionie egzemplarzy, tłumaczonych na 20 języków i wyróżnianych najważniejszymi międzynarodowymi nagrodami: CWA Gold Dagger, Barry Award, International Thriller Writers Best First Novel, francuską Prix du Polar. W 2014 brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminałów przyznało jej nagrodę CWA Dagger in the Library za całokształt twórczości.

Klaustrofobiczna atmosfera i narastający strach – w tym Bolton jest niedościgniona.  „Observer”

Powieści Sharon Bolton z pewnością wyróżniają się wśród thrillerów psychologicznych. Przede wszystkim niezwykłą mroczną atmosferą, ale także pogłębioną intrygą. Tutaj zawsze chodzi o coś ukrytego, tajemniczego, trudnego do jednoznacznej oceny.

Krwawe żniwaWeekend z "Krwawymi żniwami" Sharon Bolton

Dom Fletcherów jest dokładnie taki, o jakim marzyli. W cichej, otoczonej wrzosowiskami wiosce, o której czas zapomniał, powinien być rajem dla nich i ich trojga dzieci. Ale od początku czują, że nie są tu mile widziani. Tak samo jak nowy pastor – młodszy i przystojniejszy niż zwykle bywają pastorzy…

W wiosce dzieje się coś niepokojącego. I nie chodzi tylko o dziwne zwyczaje mieszkańców, mroczne święto żniwiarzy, rytualny ubój zwierząt… W ostatnich latach zniknęły tu trzy dziewczynki. Dwóch nigdy nie odnaleziono. Teraz synek Fletcherów widuje bawiącą się koło zrujnowanego kościoła tajemniczą samotną dziewczynkę. Próbuje mu coś powiedzieć? Przed czymś ostrzec?

Nikt mu nie wierzy. Poza pastorem i młodą psycholożką, doktor Evi Oliver.

O książkach Sharon Bolton pisałyśmy już kilkakrotnie:

Mistrz ceremoniiWeekend z "Krwawymi żniwami" Sharon Bolton

Kariera komisarz Florence Lovelady zaczęła się trzydzieści lat temu, kiedy doprowadziła do skazania seryjnego mordercy. Zabijał dzieci – ze szczególnym okrucieństwem.
Zabójca przyznał się do winy, sprawę zamknięto. Teraz zmarł. Lecz przed śmiercią wysłał list do Florence…
Florence wraca do miasteczka wśród ponurych wrzosowisk i wzgórz. Miejsca, które budzi jej najstraszniejsze wspomnienia. I nagle wydarzenia sprzed lat zaczynają się powtarzać. Ktoś podrzuca jej glinianą figurkę. Takie same znajdowano przy każdym zamordowanym dziecku…
Czy to znaczy, że Florence tak tragicznie się pomyliła?

„Mistrz ceremonii” to bogata w znaczenia i głęboka powieści również w wymiarze psychologicznym. Pokazująca zróżnicowane dążenia, motywacje i lęki bohaterów. Każda postać jest inna, wnosi pewien emocjonalny ładunek.

Bolton doskonale znajduje równowagę pomiędzy psychologicznym a sensacyjnym aspektem swej książki. Bo „Mistrz ceremonii” to niezwykle zgrabnie i sensownie skonstruowana zagadka. A zakończenie na pewno nie rozczaruje nawet wybrednych miłośników gatunków. Wszystko ma tutaj swoje miejsce i czas, a wartka akcja nawet nie chwilę nie wytraca tempa. „Mistrz ceremonii” to nie tylko dobra kryminalna rozrywka, ale powieść o naszych lękach i uprzedzeniach. No i o sile kobiet, które potrafią znieść więcej, niż im się wydaje.

Cała nasza recenzja TUTAJ

Już jesteś martwaWeekend z "Krwawymi żniwami" Sharon Bolton

Tuż przed świtem wśród niedostępnych wzgórz Nortumbrii mężczyzna zabija kobietę. A potem pilota balonu wycieczkowego. Wszyscy pasażerowie są mimowolnymi świadkami morderstwa. Dwanaście osób ginie. Jedna przeżyła. Widziała twarz mordercy – a on widział jej twarz.
Samotna, przerażona kobieta ucieka.
Nikt jej nie pomoże, bo nie ufa nikomu.
Policja jej nie ochroni, bo nie zawiadomi policji.
Dlaczego?
Wiadomo, kim jest morderca, i dlaczego ją ściga. Lecz kim jest kobieta, która ucieka? I przed czym ucieka naprawdę?

„Już jesteś martwa” to doskonały i trzymający w napięciu thriller psychologiczny ze znakomitym i bardzo aktualnym tłem społeczno-obyczajowym. Długo zastanawiałam się, jak napisać tę recenzję, żeby nie zdradzając za wiele z fabuły, wyrazić jednocześnie moje uznanie dla książki.

Napiszę więc tak: Sharon Bolton absolutnie zasługuje na swoje miejsce wśród bestsellerowych autorek tego gatunku. Powieść czyta się jednym tchem, a zakończenie naprawdę zaskakuje, nawet mnie, która takich powieści przeczytała wiele.

Cała nasza recenzja TUTAJ

  • Małgorzata Duda-Löffler

    Gdy przeczytałam w „Już jesteś martwa” już na początku kto zabił myślałam, że nic w tej książce nie zaskoczy, ale okazało się, że co ja tam wiem ??
    super pozycja

    • Agnieszka Krawczyk

      To samo miałam 🙂 A z „Krwawymi żniwami” sytuacja podoba – niby od początku wiadomo co i jak, a na końcu – zaskoczenie pełne. Bardzo lubię tę autorkę, bo zawsze potrafi mnie zadziwić 🙂