Strona główna Recenzje Samuel Black, A ziemia płonie

Samuel Black, A ziemia płonie

0
PODZIEL SIĘ

Samuel Black, A ziemia płonie

Zanim rozpoczęłam podróż przez Włochy czasów Leonarda, Machiavellego i rodziny Borgiów poszukałam informacji o autorze. Niewiele tego jest. To trochę niepokojące, bo zarówno konstrukcja powieści, jak i erudycja piszącego może nasuwać przypuszczenie, że mamy do czynienia z pracą zbiorową. W dodatku pracą historyków.
Nieco irytująca narracja pierwszoosobowa w czasie teraźniejszym ma na celu postawienie czytelnika tuż obok jednego z czterech bohaterów historii szpiegowskiej, która rozgrywa się w czasach, gdy papież Rodrigo Borgia, skorumpowany Hiszpan, rozszerza swoje wpływy poprzez syna Cesara. Aby zrozumieć klimat tamtych czasów należy odrzucić wszystkie współczesne wyobrażenia i zaczytać się w tej powieści nie dziwiąc się niczemu.

 

 

Intrygi i bezwględność Aleksandra VI, bo takie imię przyjął Borgia, opisali już Mario Puzo i Roberto Gervaso. Widzowie HBO od kilkunastu miesięcy mogą śledzić jego losy w serialu „Rodzina Borgiów”. Jeżeli jednak ktoś nie widział i nie czytał o Borgiach niczego, to powinien zrozumieć, że Italia przełomu XV i XVI wieku nie była miejscem przyjaznym. Nieustające wojny rywalizujących między sobą miast, inwazja Francuzów z jednej strony a z drugiej geniusze pokroju Leonarda, Botticellego, Verocchia, dzieła Michała Anioła i ?Książę? Machiavellego, jako traktat o władzy. Płonący na stosie Savonarola, walczący słowem o lepszy świat i córka Galeazzy Sforzy, Catherina, waleczna przedstawicielka rodu mediolańskich władców.

 

 

Te wszystkie postaci zapełniają karty i tej powieści. Kiedy autor prowadzi nas przez ich losy dodatkowa intryga wydaje się zbędna. A jednak. Żądny władzy Cesar Borgia, pragnący naśladować Boga Leonardo, marzący o sławie Machiavelli i szukający zemsty Vitelli stają się aktorami spektaklu, którego jedna z głównych ról przypada niepozornej kobiecie.

W czasach, gdy Catherina Sforza pociągała za niejedne sznurki władzy, Lukrecja Borgia doskonaliła się w sztuce operowania trucizną, a Sancha Aragońska, nieślubna córka władcy Neapolu, znanego z tego, że otruł i zmumifikował swoich zaproszonych na ucztę wrogów pozostawiając trupy przy stole biesiadnym ku przestrodze innym, Black wybiera na swoją bohaterkę uprowadzoną przez Borgię szlachciankę. Spaja ona trzech wielkich mężczyzn w tajemniczej historii o szpiegostwie, morderstwach i poszukiwaniu doskonałości.

? A ziemia płonie? nie jest prostą historyjką o sensacyjnym tle. Jeśli ktoś nie rozumie czym był spisek Pazzich, jaką rolę odegrała w historii Vanozza Catanei i Julia Farnese, jak wyglądało konklawe czasów renesansu, powinien zaopatrzyć się w dobry przewodnik po tamtych czasach. Bo powieść ta ma wiele pokładów, a każdy z nich zapewnia doskonałą rozrywkę.

Serdecznie polecam.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukowy Las.