Strona główna Inne Piątek na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału

Piątek na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału

0
PODZIEL SIĘ
piątek na międzynarodowym festiwalu kryminału
Wojciech Chmielarz

Piątek na międzynarodowym festiwalu kryminału

Spotkanie na szczycie. W kawiarni Speakeasy. Za chwilę decydująca runda „Jurorzy kontra Nominowani”. Jak widać Nominowani (nie są tu w pełnej reprezentacji, choć jak widać skład wzmocniony). Zwykle tak jest, że można się czegoś tam domyślić, po pytaniach, które padają ze strony Jury. Choć oczywiście robi się wszystko, by widzom/słuchaczom zamydlić oczy/uszy. Rok temu Janina Paradowska pytała wszystkich o motta – czemu pojawiają się w powieściach kryminalnych tak często? Jakub Szamałek był przepytywany dlaczego jego bohaterowie

piątek na międzynarodowym festiwalu kryminału
Mariusz Czubaj i Katarzyna Bonda

noszą tak dziwne imiona i nazwiska (bo są Etruskami?). Kilka lat temu profesor Mikołejko wytknął Marcinowi Wrońskiemu błąd – w jego powieści pojawił się znaczek „Złoty Mauritius” zamiast „Błękitnego Mauritiusa”. Swoją drogą jestem ciekawa, czy w kolejnych wydaniach poprawiono ten błąd.

piątek na międzynarodowym festiwalu kryminału
Joanna Opiat-Bojarska i Ryszard Ćwirlej
piątek na międzynarodowym festiwalu kryminału
Ireneusz Grin i Szymon Kłoska

Trzeba przyznać, że to wieczorne piątkowe spotkanie pisarzy nominowanych do nagrody Wielkiego Kalibru z oceniającymi ich jurorami stanowi zawsze clou festiwalowego programu. Ile kto dostał pytań? Jakie? na kogo najbardziej zwracano uwagę? No i w jakim dresie pojawi się Mariusz Czubaj, to zawsze najbardziej elektryzujące zagadki wieczoru (czasem przychodzi w stroju karate). Dzisiaj zapewne też tak będzie. To bowiem wielki wstęp przed jutrzejszą Galą wręczenia nagrody, a otrzyma ją jedna z tych osób:

1. Artur Baniewicz, Pięć dni ze swastyką (Znak)
2. Wojciech Chmielarz, Osiedle marzeń (Czarne)
3. Mariusz Czubaj, RIP (Albatros)
4. Ryszard Ćwirlej, Śliski interes (Muza)
5. Marta Guzowska, Chciwość (Burda)
6. Anna Kańtoch, Łaska (Czarne)
7. Bartosz Szczygielski, Aorta (W.A.B.)
8. Marcin Wroński, Portret wisielca (W.A.B.)

No i nie wiem, jak Wy, ale ja osobiście będę trzymała kciuki za naszą Zbrodniczą Siostrę, Martę Guzowską. Marta jest nominowana po raz trzeci, raz już Wielki Kaliber dostała, za swą debiutancką powieść „Ofiara Polikseny”. Może czas na powtórkę?

Wrażeniami dzieliła się: Agnieszka Krawczyk

Zdjęcia: Marta Guzowska

O Festiwalu czytaj u nas TUTAJ