Strona główna Zbrodnie z przeszłości Kości w mieście Azteków

Kości w mieście Azteków

0
PODZIEL SIĘ

Marta Guzowska

 

Po świątecznej przerwie kolejny artykuł z cyklu ?Zbrodnie z przeszłości?

 

To odkrycie zostało okrzyknięte jednym z Top Ten archeologicznych odkryć roku 2012. W Templo Mayor jednej a najważniejszych budowli sakralnych Azteków znajdującej się w Tenochtitlan (dzisiaj na terenie Mexico City) archeolodzy odsłonili kilka skrytek z ludzkimi szczątkami. Jedna z nich zawierała ponad 1000 kości, w tym aż 45 czaszek i 250 żuchw.


 

 

Jednak tylko jeden z tysięcy zachowanych fragmentarycznie szkieletów okazał się kompletny: należał do kobiety pogrzebanej twarzą do dołu, z lewą ręką wygiętą do tyłu na plecy, a prawą spoczywającą na brzuchu. Wokół niej ułożono inne ludzkie kości, w tym 10 czaszek, a także dary grobowe.

Ponieważ kości były ciasno upchnięte w skrytkach, Raúl Barrera, jeden z badaczy biorących udział w projekcie twierdzi, że szczątki zostały przeniesione do Templo Mayor z innego miejsca. Jednak przynajmniej niektóre z kości należały do ludzi, którzy stracili życie w świątyni. Archeolodzy znaleźli bowiem na miejscu również wulkaniczny blok kamienny używany do składania ofiar. Pięć czaszek odkrytych tuż koło kamienia miało otwory; badacze przypuszczają, że po złożeniu ludzi w ofierze czaszki zostały zatknięte na drewnianych konstrukcjach z żerdzi zwanych tzompantli, na których Aztekowie zazwyczaj wystawiali na widok publiczny setki czaszek jeńców wojennych składanych w ofierze.

Niewykluczone, że ofiary z ludzi złożone w Templo Mayor miały związek z rozbudową tej budowli w 1479 r. Ofiara gwarantowała przychylność bogów i trwałość wzniesionej konstrukcji. Kiedy osiem lat później ukończono budowę Tempo Mayor, na jej szczycie zginęło od 3 do 84 tys. ofiar. Ich liczba nie jest pewna, ponieważ konkwistadorzy, zaszokowani krwawymi praktykami Azteków, mieli zwyczaj zawyżać liczby ludzi składanych bogom w ofierze przez ten lud.