Strona główna Inne Jenny Rogneby, „Leona. Cel uświęca środki”

Jenny Rogneby, „Leona. Cel uświęca środki”

0
PODZIEL SIĘ

„Jenny Rogneby jest nową królową skandynawskich kryminałów. Jej bohaterka nie przypomina żadnej innej i żadnego innego. I jak Jenny pisze! Chwyta za gardło i nie można przestać czytać”.

David Lagercrantz, autor Ja, Ibra i kontynuacji MilleniumCo nas nie zabije

Jenny Rogneby, „Leona. Cel uświęca środki”

Nieszablonowa śledcza Leona Lindberg powraca!

Przed gmachem parlamentu w Sztokholmie zamachowiec-samobójca detonuje bombę, ale cudem udaje mu się przeżyć wybuch. Czy działał sam? A może należy się spodziewać kolejnych ataków? Zamachowca ma przesłuchać Leona Lindberg, która jest ostatnio zajęta głównie swoimi sprawami: rozpada się jej rodzina, otrzymuje groźby, pilnie potrzebuje gotówki…

Całe szczęście, że ma talent i jak nikt umie myśleć niekonwencjonalnie. Czasu nie ma jednak wiele,
bo już wkrótce wokół szyi Leony może zacisnąć się pętla.

„Skończyłam z przestrzeganiem prawa tylko po to, żeby zadowolić innych, i zaczęłam żyć.

Tak naprawdę.
 Bez hamulców. Dużo poświęciłam i przekroczyłam granicę, za którą niewielu się zapuszczało. Ale było to konieczne, żebym mogła skończyć z życiem w kłamstwie.

Ci nieliczni, którzy wiedzieli, że w gruncie rzeczy jestem policjantką stojącą jedną nogą poza tą granicą, poza granicą prawa, mieli swoje powody, żeby milczeć” – fragment książki

 

Jenny Rogneby – kryminolożka i śledcza policyjna. Ukończyła kurs z prawa i rozwiązywania konfliktów. W Szwecji karierę zaczynała jako… piosenkarka (grała support przed koncertem Michaela Jacksona w Tallinnie, wydała album w Japonii, startowała w szwedzkich eliminacjach do konkursu Eurowizji).

Jenny Rogneby, „Leona. Cel uświęca środki”

Pochodzi z Etiopii, jako roczne dziecko została adoptowana przez szwedzką rodzinę. Obecnie mieszka na Malcie.

Jej pierwsza powieść, Leona. Kości zostały rzucone, szturmem podbiła serca czytelników i okazała się literackim przełomem w karierze Rogneby. Książka osiągnęła sukcesy nie tylko w Szwecji, wydano ją jeszcze w jedenastu krajach, a prawa do ekranizacji sprzedano do Hollywood.

„Jako kryminolożkę i śledczą interesuje mnie, dlaczego ludzie popełniają przestępstwa albo dlaczego tego nie robią. Ciekawią mnie mechanizmy, które sprawiają, że jesteśmy podatni na wpływy i podporządkowujemy się społecznej kontroli czy istniejącym prawom i zasadom.

Dla czytelników mojej książki ważne mogą być opisane zbrodnie. Ja sama chciałam opowiedzieć o życiowej zmianie. Czy należy podporządkować się oczekiwaniom otoczenia? Co się dzieje, gdy ktoś łamie ustalone zasady? Leona jest policjantką, kobietą i matką, w związku z czym oczekuje się od niej, że będzie myśleć i działać w pewien określony sposób. Kiedy tego nie robi, dochodzi do konfliktów, które są ciekawe do opisania” – fragment wywiadu z Jenny Rogneby