Strona główna Recenzje Lektura na weekend: Algorytm Ady James Essinger – recenzja

Lektura na weekend: Algorytm Ady James Essinger – recenzja

0
PODZIEL SIĘ

Algorytm Ady James Essinger - recenzjaKim była Ada Lovelace? A może lepiej zadać na początku takie pytanie: Kim była Ada Byron? No właśnie.

Jedyne legalne dziecko Lorda Byrona urodziło się w niezbyt udanym małżeństwie z Anną Isabellą (Annabellą) Milbanke i otrzymało imiona Augusta Ada. Związek jej rodziców rozpadł się po roku – Annabella uciekła do swej rodziny, pozostawiając męża. Lord Byron był nie tylko wybitnym poetą (swej córce poświęcił kilka strof w „Wędrówkach Childe Harolda”), ale też królem życia. Jego długi, życie ponad stan i rozliczne skandale obyczajowe (związek z przyrodnią siostrą Augustą był tylko jednym na długiej liście) ostatecznie wygnały go z Anglii; jak wiemy zmarł w Grecji. Annabella z pewnością kochała swojego męża i zamierzała do niego wrócić po okresie separacji, co skutecznie wybiła jej z głowy rodzina. Byron ożenił się z nią przede wszystkim mając na uwadze wysoki posag, który mógł go ocalić z długów. Ostatecznie i tego się nie doczekał – rodzina Milbanke zwlekała z wypłaceniem obiecanych sum, a później sprawa rozwiązała się samoistnie, gdy małżeństwo się rozpadło.

Annabella została sama z dzieckiem, nie wyszła powtórnie za mąż, do śmierci używała tytułu Lady Byron. Od najmłodszych lat Ada odbierała bardzo staranne wykształcenie. Matka, bojąc się, że w córce uwidoczni się gwałtowny charakter Byronów, starała się zainteresować ją matematyką. Okazało się, że dziewczynka, a potem nastolatka, ma ku temu wielkie zdolności. Szczęśliwy traf zetknął młodą Adę z wielkim matematykiem i wynalazcą Charlesem Babbage’m. Babbage był wizjonerem, który usiłował w XIX wieku skonstruować urządzenie do skomplikowanych obliczeń wielocyfrowych. Jego Maszyna Różnicowa zyskała wielki rozgłos, ale jej następczyni Maszyna Analityczna miała być czymś, co używając języka naszych czasów, moglibyśmy nazwać komputerem. Wynalazca potrzebował jednak góry pieniędzy i królewskiego wsparcia, aby dokonać swego dzieła. Ada, zachwycona możliwościami urządzenia i doskonale rozumiejąca jego naturę, przyszła z pomocą. Przetłumaczyła na angielski esej dotyczący Maszyny Analitycznej, opatrując go własnymi niezwykle obszernymi wyjaśnieniami. Tak właśnie narodził się algorytm Ady – niezwykle odkrywcza i nowatorska myśl matematyczna. A co z przyjaźnią Ady Byron i Babbage’a? Co z dalszymi losami Maszyny Analitycznej? Zachęcam do sięgnięcia po książkę!

„Algorytm Ady” to barwnie napisana, pasjonująca pozycja o kobiecie, która znacznie wyprzedziła swoją epokę. Postaci nietuzinkowej i wielowymiarowej, którą przez wiele lat usiłowano zepchnąć w cień. Teraz powraca ze swoją oryginalną myślą. To niewiarygodne, co mogła przewidzieć i wymyślić angielska arystokratka w tamtych czasach! Jak dalekowzroczne były jej badania, jak doskonałe analizy.

Książka Essingera jest przy tym napisana przystępnym i zrozumiałym językiem. W prosty sposób wyjaśnia trudne zagadnienia, przybliża mechanizmy działania Maszyny, zawiłości matematycznych równań. Czyta się ją z przyjemnością, bawiąc się wraz z autorem. To nie jest hermetyczna pozycja, wręcz przeciwnie – to książka dla każdego. Co nie oznacza, że jest banalna i błaha. Autorowi udało się mówić o sprawach zawiłych bardzo lekko, potoczyście. „Algorytm Ady” to niezwykła pozycja czytelnicza, którą warto mieć w swej biblioteczce.

Ojciec – zbuntowany poeta i córka – genialna matematyczka. Tak, w rodzinie Byronów rodzili się wizjonerzy, wykraczający poza swój czas. Ciekawe, kim byłaby druga (tym razem nieślubna) córka Lorda Byrona Allegra, gdyby nie umarła w dzieciństwie…

Książka przeczytana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak