Strona główna Nasze patronaty Zła siostra Sam Carrington recenzja

Zła siostra Sam Carrington recenzja

0
PODZIEL SIĘ

Zła siostra Sam Carrington recenzjaPsycholożka Connie Summers prowadzi terapię młodej kobiety Stephanie Cousins. Steph boi się o swoje życie i ma do tego powody – jest objęta programem ochrony świadków. Nieufna, nerwowa dziewczyna w końcu zwierza się psycholożce: jej największym problemem jest skomplikowana relacja z bratem. Brett od lat jest w poprawczaku, ale znalazł sposób, by kontaktować się z siostrą. Czy to on jej zagraża? Connie także ma swoje problemy. Summers to nie jest jej prawdziwe nazwisko, zmieniła je, gdy z powodu zawodowego błędu, jej kariera zaczęła się walić. Gdy zostają odnalezione zwłoki mężczyzny z wypisanym na dłoni prawdziwym nazwiskiem psycholożki, Connie ma wrażenie, że przeszłość zaczyna ją doganiać. Budzi się strach, niedowierzanie i poczucie osaczenia. Dwie rodziny i ich pogmatwana przeszłość – czy to wszystko splata się w jakąś całość? I kto z oddali pociąga za sznurki?

Strach, który sami czujemy

Niewątpliwym atutem Złej siostry jest umiejętnie budowany przez autorkę nastrój. Czytelnik prawie namacalnie odczuwa strach, narastające zagrożenie. Carrington znakomicie potrafi przedstawić emocje swoich bohaterów – od niedowierzania, czy nieufności po paniczny lęk. Postaci ewoluują, odkrywając przed nami tajone intencje oraz dręczące je obawy. Pozornie wszystko jest w porządku, bohaterki w mniejszym lub większym stopniu mają swoje życie pod kontrolą, w każdym razie egzystują w miarę spokojnie. Naprawdę jednak nic nie idzie dobrze – zło czai się tuż obok, gotowe by zaatakować. To wielka umiejętność Carrington, że potrafi tak doskonale odtwarzać uczucia i doznania postaci.

Rodzina, która ma tajemnice

Zła siostra to również opowieść o rodzinach. Dawnych sekretach i lękach, które wychodzą na jaw w najmniej odpowiednim momencie. Czy da się zaciemnić prawdę? Ukryć coś tak głęboko, by nikt nie miał dostępu? Powieść uzmysławia nam, że całkowite odcięcie się od przeszłości to mit. A cena jaką płaci się za kłamstwa jest bardzo bolesna.

Silne kobiety

Powieść wiele nam mówi również o współczesnych kobietach. Jakie są i z jakimi problemami muszą się zmagać. Jak są związane ze swoimi bliskimi i jak usiłują ich chronić. Rodziny Steph i Connie pozornie wszystko dzieli. Stephanie wywodzi się z nizin społecznych, psycholożka raczej z zamożnej klasy średniej. Ale tajemnice z przeszłości jakie obu dotyczą mogą być równie niszczące.

Ciekawą bohaterką jest również prowadząca śledztwo policjantka Lindsay Wade. To kobieta po przejściach, którą opuścił mąż, a ona całkowicie oddała się pracy. Nie jest przy tym służbistką – potrafi zrozumieć i przeniknąć intencje osób, z którymi styka się podczas dochodzenia, nie feruje wyroków, zanim nie zgłębi faktów. Jest ostrożna i inteligentna, budzi zaufanie. Wade jest przy tym całkowicie zwyczajnym człowiekiem – ma swoje słabości i momenty triumfu. Pełna empatii, nie traci jednak z oczu celu: rozwiązania sprawy.

Opowieść o relacjach

Zła siostra to ciekawy psychologiczny thriller. Akcja rozwija się logicznie, choć zakończenie przynosi niejedno zaskoczenie. Zdziwi się ten, kto zbyt szybko dokonał łatwych podsumowań. Carrington zdaje się nam mówić, że świat ludzkich dążeń, uczuć i motywacji jest na tyle skomplikowany, że łatwo się pomylić, oceniając zbyt pochopnie. Bo kto jest tak naprawdę złą siostrą, złą matką, czy złym ojcem? Może wszystko jest bardziej skomplikowane niż nam się wydaje?

Warto poznać tę powieść, bo pewne pytania dotyczące trudnych związków międzyludzkich pozostają z nami na dłużej i mogą nas czegoś nauczyć: o sobie i innych.

Tłumaczenie powieści: Ewa Ratajczyk

Książka pod patronatem Zbrodniczych Siostrzyczek, przeczytana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Amber

Fragment Złej siostry TUTAJ

O Złej siostrze u nas TUTAJ