Strona główna Aktualności Wczorajsza premiera: Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz”

Wczorajsza premiera: Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz”

0
PODZIEL SIĘ

Wczorajsza premiera: Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz”Niewiele wystarczy, aby ktoś obcy wiedział o nas niemal wszystko. Wystarczy kilka kliknięć. Mocny, wciągający thriller Jakuba Szamałka – „Cokolwiek wybierzesz” – już od 16 stycznia w księgarniach.

Na jednej z warszawskich ulic dochodzi do makabrycznego wypadku. Ginie Ryszard Buczek, gwiazda kultowego programu dla dzieci, który niegdyś oglądała cała Polska. Wszystko wskazuje na to, że niespodziewanie stracił kontrolę nad pojazdem. Sprawa nie dla wszystkich jest jednak oczywista. Julita Wójcicka, młoda dziennikarka plotkarskiego portalu meganewsy.pl, uważa, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Dziewczyna zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Szybko przekonuje się, że prawda o śmierci telewizyjnego gwiazdora jest bardziej przerażająca, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. W walce o prawdę niedoświadczona dziennikarka będzie musiała poświęcić więcej, niż myślała. Wójcicka z przerażeniem stopniowo odkrywa to, co na co dzień wydaje się ukryte – że w świecie nowych technologii niewiele wystarczy, aby ktoś obcy wiedział o nas niemal wszystko, a przestępcy działają w nieznany wcześniej sposób. W dobie XXI wieku wszystkie chwyty są dozwolone, a każdy ruch poczyniony przez nas w sieci nie ginie.

„To nie jest powieść science fiction” – głosi zdanie umieszczone na początku książki.

Szamałek znakomicie rysuje postaci uwikłane w medialną machinę, precyzyjnie opisując świat, w którym najważniejsza jest liczba kliknięć, sensacyjny news i którym rządzą nowe technologie. Żadne tradycyjne metody śledztwa nie mogą już pomóc. Wartka akcja, charyzmatyczna główna bohaterka, mocne osadzenie we współczesnej rzeczywistości oraz zaskakujące zakończenie, sprawiają, że po przeczytaniu powieści trudno się otrząsnąć.

– W samym metrze jest ponad tysiąc kamer – powiedział Janek. Nie brzmiał, jakby żartował. – W całym mieście… Nie wiem dokładnie, coś koło kilkudziesięciu tysięcy? Może więcej.

– Czyli co, cały czas ktoś mnie podgląda?

– Nie. – Pokręcił głową. – Bo nikogo nie interesujesz. I módl się, żeby tak zostało.

Jakub Szamałek – pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników (2011, „Kiedy Atena odwraca wzrok” oraz 2016, „Czytanie z kości”). Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. Thriller „Cokolwiek wybierzesz”, jego najnowsza powieść, to pierwsza część trylogii „Ukryta sieć”, wydana nakładem wydawnictwa W.A.B.

„Ta książka to jeden z najgorętszych tytułów tej zimy. Mocny, wciągający thriller, po którym trudno się otrząsnąć. Zapamiętajcie to nazwisko! Jakub Szamałek jest jednym z najinteligentniejszych pisarzy młodego pokolenia. Wróżę mu wielki sukces”.

Vincent V. Severski

„Miałem tylko zajrzeć i nie odpuściłem do rana. Bardzo polubiłem Julitę Wójcicką. Dawno nie było tak fajnej bohaterki sensacji”.

– Marcin Meller

„Rewelacyjny. Szamałek zaskakuje na każdej stronie, a finał po prostu zwala z nóg. We współczesnym świecie nic się nie ukryje. Strach pomyśleć, że każdy może stać się celem podejrzanej rozgrywki. Polecam!”.

Marcin Dorociński

„Długo czekałam na kolejną książkę Jakuba Szamałka. Nowa, współczesna konwencja, szybka akcja, niezwykle wciągająca zagadka kryminalna oraz bohaterowie wzbudzający natychmiastową sympatię wynagradzają każdy dzień oczekiwania. Wierzę w sukces tej książki i mocno trzymam za nią kciuki”.

Agnieszka Kalus, facebook.com/Czytambolubie

„Każdy twój ruch w internecie może zostać wykorzystany przeciwko tobie. Jak niewiele wiemy o możliwościach, zagrożeniach i tajemnicach sieci, z której korzystamy na co dzień? Mocny i wciągający thriller. Miałam ciarki!”.

Miłka Awgul, instagram.com/maw_reads

„Ta historia, niczym góra lodowa, skrywa pod powierzchnią więcej, niż mogłoby się wydawać! Emocje rosną z każdą przeczytaną stroną i nie spodziewasz się, kiedy autor uderzy prosto w czuły punkt. Przerażająca, a zarazem porywająca powieść, napisana z serialowym rozmachem i zapowiadająca genialny cykl! Musisz mieć to na półce”.

Łukasz Chmara, instagram.com/talkincloud

„To zdumiewające, jak po lekturze Cokolwiek wybierzesz nieznany dotąd pisarz Jakub Szamałek stał się jednym z moich największych odkryć literackich ostatnich lat. Dynamiczna akcja, umiejętne stopniowanie napięcia i kąśliwy humor. To dopiero pierwsza część, a ja już z niecierpliwością wyczekuję kolejnej”.

Anna Linka, instagram.com/zlakarma

„Warszawa, jakiej nie znałam! Drapieżne oblicze miasta ukazane w elektryzującym thrillerze. Aby rozwikłać kryminalną zagadkę, wkrocz w niebezpieczny świat Ukrytej sieci i daj się ponieść adrenalinie”.

Maja Kłodawska, instagram.com/jestemmaja.k

„Niezwykle inteligentny thriller, który zaskakująco celnie osadzony jest w realiach współczesnej Polski oraz faktach technologicznych. Jednocześnie wciąga, bawi, szokuje i pobudza do myślenia”.

Bianca Okońska, instagram.com/bian.okonska