Strona główna Aktualności Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej

Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej

0
PODZIEL SIĘ

Już za chwilę: SłoSłownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnejwnik Polskich
Autorów Literatury Kryminalnej

W czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017 przedstawimy publicznie Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej. Książka ukazała się w wydawnictwie EMG w koedycji z Biurem Festiwalowym Impart 2016 jako XVI tom Polskiej Kolekcji Kryminalnej i w ramach Serii Wydawniczej Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Parę słów o publikacji Słownik Polskich
Autorów Literatury Kryminalnej

Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej to 254 biogramy polskich pisarzy kryminałów w dużej części ilustrowany zdjęciami. To próba uporządkowania wiedzy na temat autorów najmodniejszych obecnie gatunków literackich w Polsce: kryminału, thrillera i sensacji. To również podsumowanie długiej drogi, jaką przebył polski kryminał – od brukowej literatury Międzywojnia, przez powieść milicyjną na współczesnym kryminale retro kończąc.
„Czym zatem Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej jest? W pierwszej kolejności: dziełem autorskim z wszystkimi konsekwencjami takiego ujęcia tematu. W następnej: pierwszą w Polsce próbą usystematyzowania wiedzy o autorach gatunkowych i zaproszeniem do dyskusji o polskim kryminale, jego historii i współczesności, zachętą do rozwijania i uzupełniania wiedzy w nim zawartej. Jest wreszcie kompendium ukazującym specyficznie polską złożoność i (często nadmierne i niepotrzebne) skomplikowanie lub rozmycie reguł gatunkowych, pomieszanie pojęć, ciągłe przekraczanie granic, które w polskim piśmiennictwie uwidoczniło się szczególnie w ciągu ostatnich piętnastu lat, kiedy to do grona dyscyplin, na których wszyscy Polacy znają się najlepiej – takich jak medycyna, prawo czy piłka nożna – dołączyła literatura kryminalna.”

Ze Wstępu Irka Grina

Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej
pod redakcją Ewy Dąbrowskiej, Hanny Wojciechowskiej, Irka Grina
Seria: Polska Kolekcja Kryminalna, tom XVI
Wydawnictwo EMG, Kraków 2017/Biuro Festiwalowe Impart 2016, Wrocław 2017
ISBN 978-83-925583-3-0
Oprawa twarda
Str. 132
Format: 148x210mm
Cena: 36,00 złotych
PREMIERA: 24 maja 2017