Strona główna Aktualności Cztery powody i cytat, dla których warto przeczytać „Czas mocy” Adama Węgłowskiego

Cztery powody i cytat, dla których warto przeczytać „Czas mocy” Adama Węgłowskiego

0
PODZIEL SIĘ

Cztery powody i cytat, dla których warto przeczytać „Czas mocy” Adama WęgłowskiegoCzujecie czasami nostalgię za latami osiemdziesiątymi? Pewnie, że czujecie, inaczej nie oglądalibyście Stranger Things! I właśnie dlatego musicie przeczytać „Czas mocy” Adama Węgłowskiego

Powód 1

Każdy z nas idealizuje swoje dzieciństwo. Lata osiemdziesiąte opisane w „Czasie mocy” też są idealną wersją ówczesnej rzeczywistości. I tak powinno być, czasem warto pamiętać tylko piękne chwile!

Powód 2

Kto z Was (z nas!) nie wracał ze szkoły okrężną drogą, bo koniecznie trzeba było odwiedzić ruinę domu, w którym straszy, dziurę w ziemi (legenda miejska zawsze głosiła, że to lej po bombie), albo inną lokalną atrakcję. Pamiętacie, jak dostawaliśmy potem szlaban od rodziców? Nie pamiętacie? To sobie przypomnijcie!

Powód 3

Bo uwielbiamy tajemnice. A tajemnice z naszego dzieciństwa są jeszcze bardziej tajemnicze. I dlatego bohaterami „Stranger Things” i „It” Stephena Kinga nie są dorośli, tylko dzieci. I u Węgłowskiego też.

Powód 4

Bo przypomnimy sobie, dlaczego właściwie kochamy „Gwiezdne wojny”. I dlaczego będziemy je kochać do grobowej deski!

Cytat

„W takim właśnie mroku pod bramą ogródków działkowych na północnych obrzeżach pewnego mazurskiego miasta pojawiło się czworo dzieciaków. Chociaż nie, to nie były zwykłe dzieci – uważały się za rycerzy dżedaj i zgodnie z tym przezywały się: Luk, Leja. Hansolo i Czubaka. Gdyby urodziły się wcześniej, pewnie byłyby Atosem, Portosem, Aramisem i d’Artagnanem (a może raczej d’Artagnanną). Albo Winnetou i Old Shatterhandem, Dudusiem i Poldkiem, Tolkiem Bananem i Karioką. W 1984 roku Trudno jednak było uciec od fantastycznego świata Gwiezdnych wojen.”