Strona główna Nasze patronaty M. Jungstedt, Niebezpieczna gra

M. Jungstedt, Niebezpieczna gra

0
PODZIEL SIĘ

Mari Jungstedt Niebezpieczna gra z wydawnictwa Bellona

Kto nieomal zabił znanego fotografa mody Markusa Sandberga? Co łączy go z młodziutką, choć sławną już modelką z Gotlandii? Dlaczego ktoś wysyła dziwne anonimy do redakcji znanego magazynu mody? Dlaczego nikt z tego środowiska nie może czuć się bezpieczny?

 

 

I najważniejsze – kto będzie następną ofiarą? Czytelnik pojawia się w samym centrum krwawych zdarzeń, ale w chwilę po? lub przed. Jest świadkiem, który jednak do samego końca jest zaskakiwany i wodzony za nos przez autorkę? ale przecież o to właśnie chodzi w dobrym kryminale! O suspens, obecny do końca historii. O wiarygodność i pełnokrwistość postaci. O pełnowymiarowy obraz świata, pełne meandrów śledztwo i interesującą postać inspektora, w tym wypadku Andresa Knutasa, który pojawia się również w innych powieściach Mari Jungstedt.

Miejscem w którym rozgrywają się dramatyczne wydarzenia jest tajemnicza i mglista Gotlandia, budująca dość klaustrofobiczną atmosferę. Tłem, i jak się później okazuje, przyczyną łańcucha zbrodni w Niebezpiecznej grze jest świat modellingu, blichtru i zewnętrznego piękna, kryjącego w głębi siebie Bestię. Jest to świat o tyleż fascynujący, co budzący przerażenie swoją bezwzględnością, świat w którym ubrania dla pięćdziesięciolatki reklamuje dwudziestoletnia kobieta. Autorka dotyka w utworze spraw, które determinują życie wielu z nas – kultu młodości, piękności i? chudości. Pokazuje skutki myślenia wyrażającego się w słowami Coco Chanel ?Nie można być zbyt bogatym i zbyt chudym?, które doprowadza jedną z bohaterek, Agnes, do szpitala dla anorektyczek. Sposobu myślenia, który okazuje się z gruntu fałszywy w prawdziwym życiu i co gorsze, doprowadza do kolejnych nieszczęść ludzi i tak już dotkniętych cierpieniem, jak choćby Agnes, jej ojca, czy sanitariusza i samotnika Petera.

Niebezpieczna gra jest niewątpliwie jedną z ciekawszych powieści kryminalnych modnego ostatnio w Polsce nurtu literatury szwedzkiej. Zainteresowanie to wynika ze sprawności pisarskiej, ale zapewne także z pewnej egzotyki kryjącej się dla nas w krajach Północy, ukazywanych na kartach tych książek. Autorka, Mari Jungstedt, jest znaną szwedzką dziennikarką, która zadebiutowała w 2003 roku powieścią Niewidzialny, pierwszą częścią teraz już ośmiotomowej serii kryminałów z inspektorem Andersem Knutasem oraz dziennikarzem Johnem w roli głównej. Jej powieści nie poprzestają jedynie na wątku kryminalnym, zawsze zarysowują szersze tło historii. Przed napisaniem ostatniej autorka spędziła dużo czasu w klinice dla anorektyków, a jednocześnie przebywała często wśród modelek. Jak sama stwierdziła w jednym z wywiadów: chce tworzyć ?coś więcej niż tylko kryminał z suspensem, jakąś głębszą historię.?

Wydaje się, że jej się to udało, gdyż wszystkie książki cyklu zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i sfilmowane przez Network Movie dla niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF.

Dlatego z czystym sumieniem polecam lekturę Niebezpiecznej gry na długie zimowe wieczory.