Strona główna Recenzje Jo Nesbo, Karaluchy

Jo Nesbo, Karaluchy

0
PODZIEL SIĘ

 

„Karaluchy” to kolejne spotkanie z komisarzem Harrym Hole, kiedy to słynny Norweg zostaje oddelegowany do pracy poza krajem. Po „Człowieku nietoperzu” (1997)  Hole powrócił (1998), aby po raz kolejny zmierzyć się z niewyobrażalnym złem.

W Tajlandii, z nożem w plecach, zostaje znaleziony norweski ambasador. Wyciągnięty z baru Harry otrzymuje polecenie wyjaśnienia sprawy. Ponieważ jest w trakcie kolejnego etapu trzeźwienia (przypomnijmy, Harry, jak każdy rasowy komisarz ma kłopoty z nałogiem), Hole rusza w duszne opary miasta brudu, prostytucji i wilgotnych zaułków, aby przekonać się, że sprawa do której go oddelegowano jest kolejnym przypadkiem zadania z podwójnym dnem.

 

 

Harry Hole, podobnie jak Kurt Wallander i ich poprzednik Philip Marlowe, ma kłopoty z alkoholem i samotnością. Ten typ bohatera, czyli mężczyna w wieku około 40 lat, cynik i pesymista idealnie nadaje się do świata, w którym korupcja jest nadrzędnym motywem działania polityków każdej partii. Paralelne światy przeciętnych ludzi i rekinów finansjery oraz członków rządu nie są łatwym polem do działania dla Hole’a, człowieka, którego jedynym szefem jest on sam. Zbyt wielu ludzi próbuje mu rozkazywać, a jeszcędny rycerz – takich bohaterów spotykamy pod każdą szerokością geograficzną. Taki też jest Harry Hole. A skandynawski kryminał z pogranicza powieści obyczajowej wydaje się być idealnym tłem do prezentacji jego sylwetki.

Nazwisko tego bohatera też jest znaczące. Pochodzi od norweskiego słowa oznaczającego samotną górę. I taki właśnie jest Harry Hole. W zdeprawowanym świecie wydaje się być ostatnim sprawiedliwym. Nawet ze swoimi nałogami.

Jo Nesbo należy obecnie do najbardziej rozpoznawalnych pisarzy norweskich. Za swoją powieść debiutancką został uhonorowany nagrodą Szkanego Klucza. To bardzo prestiżowa nagroda dla skandynawskiego autora powieści kryminalnych, nazwana na wzór powieściowego Szklanego klucza Dashiella Hametta.

Więcej informacji tutaj: 

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1001694_559189524146053_699321374_n.jpg

Obecnie mamy już 10 powieści z Harrym Hole, w polskim przekładnie wydaje je Wydawnictwo Dolnośląskie.