Strona główna Aktualności Dziś premiera: Adrian McKinty „Łańcuch”

Dziś premiera: Adrian McKinty „Łańcuch”

0
PODZIEL SIĘ

Dziś premiera: Adrian McKinty „Łańcuch" Każdy może stać się kryminalistą. Książka, która zaszokowała świat.

Co byście zrobili, gdyby ktoś zmusił was do popełnienia zbrodni? Wydaje wam się, że kryminaliści to specjalny gatunek ludzi, psychopaci, pokiereszowani przez los frustraci, bezlitośni okrutnicy? Prawda jest bardziej skomplikowana. Są takie okoliczności, w których „zwykły” człowiek może stać się przestępcą i dopuścić się strasznych czynów. Bohaterowie książki „Łańcuch” Adriana McKinty’ego znaleźli się w takiej sytuacji.

Dzwoni twój telefon.

Ktoś porwał ci dziecko.

By je uwolnić musisz porwać kolejne dziecko.

Tak działa ŁAŃCUCH, przerażająca organizacja, która ofiary zmienia w przestępców.

Jeśli go przerwiesz, twoje dziecko zginie.

„Łańcuch” to organizacja przestępcza działająca w Stanach Zjednoczonych. Składa się z przypadkowych, niczym niewyróżniających się obywateli. Nie wiedzą oni nawzajem o swoim istnieniu. Łączy ich jedno: zostają zmuszeni do porywania dzieci.

Nie wiadomo, od ilu lat działa „łańcuch”. Nie wiadomo, ile było ofiar. Twórcy „łańcucha” są piekielnie inteligentni: struktura organizacji gwarantuje jej niewykrywalność. Kto spróbuje dotrzeć do innych ogniw „łańcucha”, zginie, a wraz z nim dziecko.

Fabuła powieści jest niezwykle realistyczna, jej siłą jest fakt, że podobna historia może przydarzyć się każdemu. Ogromną rolę w doborze kolejnych ogniw „łańcucha” odgrywa to, jak wytypowani ludzie używają social mediów. Grzechy, jakie popełniają bohaterowie powieści, korzystając z Facebooka czy Instagrama, wszyscy mamy na sumieniu, nieważne, czy mieszkamy w USA, czy w Polsce. Książka bardzo prosty sposób uświadamia zagrożenia wynikające z bezmyślnego udostępniania w sieci informacji na temat prywatnego życia. Jest szansa, że jej olbrzymi sukces przełoży się na nawyki internautów i wzmocni trend na wycofywanie się mediów społecznościowych, którego symptomy już są zauważalne na świecie.

„Łańcuch” został obwołany fenomenem jeszcze przed światową premierą.

Prawa do publikacji sprzedano do 37 krajów, a prawo do ekranizacji natychmiast nabyło studio Paramount Pictures. Powieść wywołała lawinę medialnych komentarzy, recenzji, zachwytów w czołowych amerykańskich i brytyjskich mediach. Autor, który jeszcze do niedawna dorabiał jako kierowca Ubera, stał się międzynarodową gwiazdą. W Polsce „Łańcuch” ukaże się 18 września nakładem Wydawnictwa Agora, a książkę poleca m. in. Remigiusz Mróz: „Nie sądziłem, że kiedyś to powiem, ale ta książka wciąga tak, że zapomniałem o pisaniu” – przyznaje pisarz.