Strona główna Inne Powieści Izabeli Żukowskiej w Teatrze na Plaży w Sopocie

Powieści Izabeli Żukowskiej w Teatrze na Plaży w Sopocie

0
PODZIEL SIĘ

13 marca zapraszamy do Teatru na Plaży w Sopocie na spektakle w ramach „Teatrzyku Zielone Oko”, oparte na trylogii gdańskiej Izabeli Żukowskiej. Kolejno o godz. 16.00, 17.30 i 19.00 zobaczymy „Diabła”, „Gdynię” i „Nad miastem anioły”. Cena karnetu – 50 zł, pojedynczy bilet – 20 zł.

Teatrzyk Zielone Oko” to niezapomniany cykl prezentacji radiowych kryminałów pisanych specjalnie na potrzeby Polskiego Radia, emitowany na jego antenie od 1967 roku. W dniach 12-13 marca 2016 „Zielone Oko” trafi na dwa dni do Sopotu, gdzie na scenie Teatru na Plaży zaprezentowanych zostanie na żywo siedem słuchowisk w wykonaniu zaproszonych aktorów.

Dla sopockiej widowni śledztwa na scenie prowadzi komisarz Wrębiak, w którego rolę wcieli się Andrzej Ferenc, a towarzyszyć mu będą m.in: Krzysztof Gordon, Anna Cieślak, Marcin Troński oraz Przemysław Wyszyński.

Muzykę na żywo, do każdego ze słuchowisk wykona Krzysztof Ścierański, a spotkania poprowadzi Barbara Marcinik z radiowej Trójki.

 

 

 

Dzień II (13.03.) godz. 16:00 – scenariusze Izabeli Żukowskiej w reżyserii Janusza Kukuły. Trylogia, która dzieje się w Sopocie, Gdańsku i Gdyni:

 

„Diabeł” godz. 16.00

W tej historii nic nie jest takie, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Prawda miesza się z fikcją, a rzeczywistość okazuje się zwykłą mistyfikacją. Historia kryminalna wiąże się z intrygą szpiegowską, a miłość okazuje się bardzo interesowna… Jest koniec sierpnia  1939 roku. Na molo w Sopocie zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Zagadkę zabójstwa ma rozwiązać komisarz Franz Thiedtke. Niegdyś najlepszy śledczy w prezydium policji Wolnego Miasta Gdańska, teraz myśli tylko o 1 września. Tego dnia zakończy pracę, przejdzie na emeryturę i z Gdańska przeniesie się do Sopotu, by u boku żony wieść spokojne życie. Choć zostanie szybko odsunięty od śledztwa, na prośbę młodej kobiety, która nie uwierzy w oficjalną wersję wydarzeń, wplącze się w historię wykraczającą daleko poza granice Wolnego Miasta. Kim okaże się zamordowana? Kto będzie stał za zabójstwem? Dlaczego w zwykłą zagadkę kryminalną wkroczy gestapo? Komisarz Franz Thiedtke połączy wszystkie nitki uknutej skrupulatnie intrygi, która zniweczy szansę na spokojną emeryturę.

Obsada:

 1. F.  Thiedtke – Marcin Troński
 2. von Moltke –  Piotr Michalski
 3. Lotte Meier – Justyna Bartoszewicz
 4. H. Auerbach – Andrzej Ferenc
 5. M. Walewicz – Aleksandra Radwan
 6. H. Malicki – Przemysław Wyszyński
 7. Ewa – Kiara Kotlarek
 8. Krupke – Otar Saralidze

 

„Gdynia” godz. 17.30 – 18.30

Jesień 1943 roku. W pokoju hotelowym w Orłowie emerytowany komisarz Franz Thiedtke budzi się obok zwłok nieznajomego mężczyzny. Oskarżony o zabójstwo policjant nic jednak nie pamięta, a polska lekarka z niemieckiego szpitala w Gdyni stwierdza, że Thiedtke cierpi na amnezję. Nie pamięta lat spędzonych w policji, nie poznaje żony, nie wie, że Gdynia stała się bazą niemieckich okrętów wojennych, z miasta wysiedlono Polaków, a polską stocznię zamieniono w oddział stoczni w Kilonii. Komisarz nie potrafi zrozumieć świata, w którym się ocknął pewnego jesiennego dnia w Orłowie, decyduje się jednak dotrzeć do prawdy o morderstwie i o sobie samym. Czy rzeczywiście jest zabójcą? Czy po latach ścigania przestępców stał się jednym z nich? Kim był mężczyzna z hotelu w Orłowie? W uzyskaniu odpowiedzi na dręczące go pytania Franzowi Thiedtke pomoże polska lekarka i pastor z Rygi. Pamięć przywróci aliancki nalot i tragedia zbombardowanego miasta.

Obsada:

 1. Thiedtke – Marcin Troński
 2. Auerbach – Andrzej Ferenc
 3. Kamieńska – Anna Cieślak
 4. Krupke – Otar Saralidze
 5. Pastor – Krzysztof Gordon
 6. pani Schulze – Kiara Kotlarek

 

„Nad miastem anioły” godz. 19.00 -20.00

Wiosna 1945 roku. Trwają walki o Gdynię. W piwnicy ukrywają się Niemcy, którzy nie zdążyli uciec z miasta przed Armią Czerwoną. Wśród nich emerytowany komisarz z Gdańska, Franz Thiedtke, polska lekarka Helena Kamieńska i jej mąż. Wśród odgłosów spadających na miasto bomb rozlega się krzyk Stefana Kamieńskiego. Okazuje się, że wśród ukrywających się jest zabójca. Franz Thiedtke rusza w pogoń za mordercą. Wie, kto zamordował Stefana Kamieńskiego, zna motyw, jednak najtrudniejsze okazuje się odnalezienie zabójcy w ruinach Gdańska, zdobywanego właśnie przez wojska sowieckie. Czy morderca zdoła umknąć sprawiedliwości? Czy zniknie wśród zgliszczy? Czy komisarzowi uda się wraz z końcem wojny zamknąć przeszłość i u boku Heleny odnaleźć spokój, o którym marzył w 1939 roku? Jaką rolę odegra w tej historii niedoszła topielica znaleziona wówczas na molo? Wraz z końcem wojny przyjdzie w końcu czas, by zmierzyć się z demonami przeszłości.  Jednak czy demony okażą komisarzowi łaskę?

Obsada:

 1. Thiedtke – Marcin Troński
 2. Auerbach – Andrzej Ferenc
 3. Kamieńska- Anna Cieślak
 4. Walewicz – Aleksandra Radwan
 5. Szygalew – Krzysztof Gordon
 6. Gruber – Kiara Kotlarek