Strona główna Aktualności Dzisiaj premiera: Thomas Cullinan Na pokuszenie

Dzisiaj premiera: Thomas Cullinan Na pokuszenie

0
PODZIEL SIĘ
Dzisiaj premiera: Thomas Cullinan Na pokuszenie
Thomas Cullinan Na pokuszenie

Dzisiaj premiera: Thomas Cullinan Na pokuszenie

Zbrodnicze Siostrzyczki lubią nie tylko współczesne kryminały. Kochają czytać eleganckie, stylowe powieści o ludzkich namiętnościach. Odwiecznym tańcu miłości, pożądania, zazdrości i zdrady.

Jedną z naszych ulubionych jest „Znowu w Brideshaed” Evelyna Waugha. Podobał się nam również film Altmana „Gosford Park”. Liczymy na to, że „Na pokuszenie” będzie utrzymane w podobnym stylu.

Czego możemy oczekiwać? Oddajmy głos wydawcy:

Na podstawie powieści powstał film w reżyserii Sofii Coppoli (nagroda za reżyserię  na Festiwalu Filmowym w Cannes), w rolach głównych zagrali Nicole Kidman, Colin Farrell, Kirsten Dunst oraz Elle Fanning. Premiera w polskich kinach 1 września tego roku.

Wirginia, wojna secesyjna. John Mc Burney, ciężko ranny kapral wojsk Unii, trafia przypadkowo do szkoły dla panien. Dzięki ich opiece dochodzi do siebie, a wtedy zaczyna manipulować  przebywającymi tam kobietami i dziewczętami: obnaża ich lęki i rozpala w nich namiętność, kusi  i zwodzi, w jednych wywołuje litość, w innych pożądanie. One same zaczynają budzić się z letargu, w ich ponury świat wsącza się życie. A wraz z nim – zawiść i zazdrość.  Kiedy jednak kapral ujawnia swoje prawdziwe oblicze i spadają jego kolejne maski, on sam musi zmierzyć  się  z pytaniem: kto tu kogo wodzi na pokuszenie? I czy zdoła wyjść cało z burzy, którą rozpętał?
Historia opowiedziana jest z perspektywy ośmiu kobiet zamieszkujących w szkole. Wraz ze zmianą perspektywy okazuje się, że każda z bohaterek ma swoje powody, które przyciągają ją  do Mc Burney’a; ale też każda z nich inaczej interpretuje fakty i nie umie przyjąć prawdy.
Odcięcie szkoły od świata na skutek wojny, duszna atmosfera namiętności i uczuć – wszystko to tworzy niepokojący klimat i eksponuje samotność bohaterek. Aż do momentu, gdy w końcu przyjdzie im  się zjednoczyć, by spróbować wrócić do normalności. Tylko czy to w ogóle jest możliwe?

Korzystając z konwencji amerykańskiej powieści gotyckiej, Thomas Cullinan tworzy przejmujący thriller psychologiczny o pożądaniu, rywalizacji, zazdrości, a wreszcie – zemście.

[Cullinan] wymyślił sobie szaloną gotycką opowieść. Czytelnik jest zafascynowany grozą tego, co dzieje się w zapomnianej szkole dla młodych panienek. – Stephen King, Danse Macabre

Głosy kobiet dopełniają się, snują poruszającą opowieść o stracie, samotności i woli przetrwania. – OWN: Oprah Winfrey Network

Recenzja u nas już wkrótce, na razie zachęcamy do sięgnięcia po powieść.

Fragment powieści dostępny TUTAJ

Korzystałam z materiałów prasowych wydawcy, Wydawnictwa Marginesy