Strona główna Aktualności Marta Guzowska z „Ofiarą Polikseny” najlepszym debiutem roku dla Witolda Beresia!

Marta Guzowska z „Ofiarą Polikseny” najlepszym debiutem roku dla Witolda Beresia!

0
PODZIEL SIĘ

Na początku roku Witold Bereś ogłosił swoje, jak napisał, subiektywne nominacje do nagrody Książka Roku 2012. Pod koniec lutego poznaliśmy wyniki. I tak najlepszym powieściowym debiutem 2012 roku okazała się „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej!!!!! GRATULUJEMY!

 

Najlepszy debiut AD 2012

 

Witold Bereś tak uzasadniał wybór:

„To dziwne, ale ? wydawałoby się ? archeologia i wykopaliska to doskonałe miejsce na kradzież, trupa, słowem: przestępstwo. A jednak, jak się zastanowimy, to przychodzą nam od razu do głowy filmy i seriale: Indiana Jones, Pan Samochodzik, no i może jeszcze serial o seksownej pani archeolog ?Zagadki z przeszłości? z seksowną Tią Carrere w roli głównej. Z książkami jest dużo gorzej. Na pewno ?Zmącony spokój pani labiryntu? Joe Alexa. Może Andy McDermott ?Piramida Ozyrysa?, Elly Griffiths ?Szlak kości? i ?Janusowy kamień?, no i jeszcze bodaj w Agacie Christie ?Śmierci w chmurach? jest wątek archeologiczny.

A już po polsku, poza wspomnianym Alexem, nic.

Stąd taka frajda z powieści ?Ofiara Polikseny? Marty Guzowskiej. (…)

 

Jak to często bywa (a może nawet ? zawsze), autor debiutu sięga do własnych doświadczeń. Tak, tak ? jeśli kryminał dziejący się w środowisku archeologów, to i autorka jest czynnym archeologiem.

Czy coś naprawdę wykopała w pobliżu Troi ? nie wiemy, ale przynajmniej sens kopania jest oczywisty: mamy fajne czytadło.

PS. I: Pani Marta też otrzymuje kasę z egzotycznej republiki Zimbabwe. Po pierwsze primo jednak ? jako debiutantka musi się zadowolić sumą nieco mniejszą (może starczy 200 milionów dolarów zimbabwańskich; podobno można nabyć w Harare bilet wejścia do baru mlecznego), a po drugie będzie musiała to wykopać jak przyjedzie do Krakowa.”

 

Całe uzasadnienie i wszystkie materiały na temat konkursu TUTAJ

 

A to wygrała nasza Marta 🙂 Czy można liczyć na jakiś mały poczęstunek za te miliony? 🙂